onsdag 12 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Watersprint köper kanadensiskt bolag

|  
|  

Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.

Lundabolaget Watersprint utvecklar och säljer produkter för vattendesinfektion baserade på UVC LED-teknik. Produkterna inaktiverar skadliga mikroorganismer som bakterier, virus och protozoer och gör vattnet säkert att dricka eller använda på annat sätt. 

Nu har Watersprint köpt samtliga tillgångar från kanadensiska Acuva Technologies, inklusive immateriella rättigheter, efter Acuvas konkurs. Köpeskillingen ligger på 2,8 miljoner kanadensiska dollar, cirka 23 miljoner kronor. Pengarna kommer från existerande ägare. 

– Det här förvärvet stärker Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden. Genom att integrera Acuvas teknologi i vår portfölj är vi bättre rustade att möta våra kunders varierande behov, säger Watersprints vd André Carlsson. 

Watersprint kommer genom Acuva-förvärvet ytterligare expandera sin verksamhet i Europa och Nordamerika och enligt bolaget är det ett sätt att driva framtida tillväxt.

Watersprint har startat ett bolag i Vancouver och återanställt ett antal Acuva-medarbetare. 

– Watersprint och Acuva har på varsitt håll utvecklat tekniken och nu kan vi på allvar konkurrera med ett bredare produktutbud.  

Watersprint, med huvudkontor på Medicon Village i Lund, redovisar i sina senaste siffror från 2023 en brakförlust på 16,5 miljoner kronor. Det familjeägda investeringsbolaget Sandberg Development äger 30 procent i Watersprint. Hur siffrorna för 2024 ser ut kan André Carlsson inte säga ännu. 

– Vi står nu inför en större marknadsexpansion med fler produkter och vi förväntar oss en ökning i försäljning och tillväxt under det här året och ännu mer under 2026.  

Martin Linderoth

Vattenreningsbolaget Watersprint från Lund köper samtliga tillgångar i konkursade Acuva Technologies. Vd André Carlsson hoppas att köpet ska stärka Watersprints position på den globala vattenreningsmarknaden.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Östes bolag faller som dominobrickor

    Tre av Öste-sfärens verksamhetsdrivande dotterbolag har nu gått i konkurs, tillsammans med ytterligare ett av ägarbolagen. Det mesta av värdet i Aventure-konkursen ser därmed ut att ha gått upp i rök. Men frågetecken kvarstår.

  • Falkenklevs framtid är grön

    När Victor Falkenklev tog över familjens åkeri såg han en chans att göra skillnad och lät samvetet gå före vinstmarginalerna. Nu är bolaget på god väg att bli Europas grönaste åkeri.

  • Svag ljusning i spelbranschen

    Det är oroliga tider för spelutvecklare. Men när årets spelutvecklarindex nu släpps är spelhubben Game Habitat ändå optimistisk. Omsättning och resultat i de skånska spelbolagen ökade förra året.


  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • Orbital – fortfarande lång väg kvar

    Orbital Systems har varit omgett av ”buzz” och stora förväntningar i mer än tio år. Men först nu börjar bolaget slutjustera sin affärsmodell. – Fram emot sommaren nästa år kommer det hända saker vi kan kommunicera, säger styrelseledamoten Mårten Öbrink.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Miljöteknik intar Lokstallarna 

    Nästa vecka arrangeras klimat- och hållbarhetskonferensen The Drop. Den här gången på Lokstallarna i Malmö. Eventet väntar 1 000 gäster i form av investerare, experter och företag som ligger långt fram i kampen mot klimatförändringarna.

  • Sandberg går in i Diapure

    Vattenreningsbolaget Diapure blir en del av Sandberg Developments inkubatorstatsning. Sandberg går också in som näst största ägare. Så här stor är investeringen och detta ska pengarna användas till.

  • Position Green förvärvar i tuff marknad

    Det Malmöbaserade klimatbolaget Position Green gör ett förvärv i Norge, trots skrinlagda expansionsplaner. – Det är teamet och tekniken vi köper, säger vd Daniel Gadd.