torsdag 19 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Noteringsfönstret står på glänt

Efter några år med svalt börsklimat öppnas nu noteringsfönstret igen. Det menar Oscar Ahlgren, vd för Västra Hamnen Corporate Finance.

Genomförandet av en börsintroduktion eller IPO (Initial Public Offering), är ett strategiskt val för bolag som behöver kapital för fortsatt expansion. Flera skånska bolag förbereder sina intåg till börsen, däribland Infonomy och Qgroup som Rapidus skriver om i dagens nyhetsbrev.

– Under årets andra kvartal har ett gäng mindre bolag noterats på listorna och nu börjar noteringsfönstret öppnas igen. Tittar man på Nasdaq IPO Pulse Index, som tar tempen på IPO-marknaden, så ser man att vi är tillbaka på samma nivåer som för 2019-2020, säger Oscar Ahlgren.

Det som är avgörande för en lyckad börsintroduktion är just om noteringsfönstret är öppet eller stängt. Det i sin tur avgörs av riskaptiten på marknaden.

– Många bolag leker med tanken på att notera sig, men de vill inte vara först ut. De vill först se mottagligheten i marknaden, säger Oscar Ahlgren och fortsätter:

– Förutom riskaptiten tittar man också på volatiliteten i marknaden. Marknaden vill ha en låg volatilitet, det vill säga låg osäkerhet. Den har kommit ner nu och det är en viktig parameter.

Enligt Oscar Ahlgren är det också viktigt att titta på så kallad consumer outlook, det vill säga vad börsens investerare tror om ett bolag nu och på ett års sikt.

– Där ser vi en jättestor vändning på grund av ränteläget. Med räntesänkningarna får man en omedelbar effekt där kapital frigörs.

För att IPO-vågen ska komma i gång på allvar krävs enligt Oscar Ahlgren att 2 till 3 bolag kliver in på de större listorna, och det är främst bolag med en tydlig produkt som kommer lyckas med en notering.

– De bolag som vi rekommenderar att gå tidigt till börsen har redan försäljning och ett bra kassaflöde samt en tydlig produkt som redan finns på marknaden. De har alltså inte en förhoppningsprodukt som kan vara framgångsrik om några år. En tydlig produkt gör att marknadens aktörer lättare kan räkna på riskerna och det tar bort osäkerheten.

Martin Linderoth

Efter några år med svalt börsklimat öppnas nu noteringsfönstret igen. Det menar Oscar Ahlgren, vd för Västra Hamnen Corporate Finance.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Glad midsommar!

    Kära Rapidusläsare, ett nytt ”läsår” har gått och vi på redaktionen trappar ned tempot i några veckor. Vi tittar tillbaka på ett intensivt år med många nyheter och event.

  • Snattarhaffaren

    Prevent AI, tidigare Infra Motion Labs, utvecklar ett AI-system som upptäcker snattare i butikers övervakningskameror. För två år sedan deltog grundarna i Lejonkulan, då var de i gång med beta-versionen och hade högt uppsatta mål. Hur gick det sedan?


  • Farväl till Lundabolaget

    Combigenes miljardavtal med Spark Therapeutics sprack. Därefter lämnade bolaget Skåne. I början av året fick samtliga anställda, inklusive vd Peter Ekolind, gå – och nu kommer spiken i kistan när hela forskningsverksamheten avvecklas.

  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Airpark snor Aimo-chefen

    Helsingborgsbolaget Airpark genomför en försenad finansieringsrunda och gör samtidigt ett tungt nyförvärv från parkeringsjätten Aimo. Så här mycket fick bolaget in och det ska pengarna användas till.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • Dansk lågprisaktör utmanar svenska finansrådigare

    HC Andersen Capital har på kort tid blivit certified adviser åt en tredjedel av de danska bolagen på Nasdaq First North. Nu vill de göra om framgången i Sverige. Och konkurrensvapnet är lågpris.

  • Prolight räds inte sura investerare

    Medicinteknikföretaget Prolight i Lund utmanar det kärva investeringsklimatet inom life science och vill göra en nyemission på 100 Mkr, mer än hälften av sin värdering. – Det kostar att ta fram högteknologiska instrument, säger vd Ulf Bladin.

  • Djäkne Startup Studio säljer edtechbolag

    Malmöbaserade Djäkne Startup Studio säljer edtechbolaget Studybee. Köparen är en av Sveriges största skolportaler. – Vi påbörjade diskussioner om försäljningen av Studybee för ett halvår sen, säger Magnus Wide på Djäkne Startup Studio.

  • Spotlight lanserar finlista

    Den som följer utvecklingen bland noterade småbolag vet att kvaliteten varierar kraftigt. Detta har även småbolagsbörsen Spotlight Market noterat och lanserar nu listan Spotlight Value, endast för bolag som är lönsamma. Rapidus vet vilka bolag som platsar.