torsdag 16 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Hamlets nyemission över målet

|  
|  

Hamlet Biopharma tillförs 46,7 miljoner kronor i en företrädesemission som hade målet 40 miljoner. Pengarna ska finansiera bland annat start av en klinisk fas 3-studie i egen regi.

De nya pengarna ska finansiera förberedelser och start av en fas 3-studie av ett läkemedel mot cancer i urinblåsan.

– Kapitalet finansierar bolagets verksamhet under 18 månader, vi har en låg burnrate, säger Catharina Svanborg, styrelseordförande och grundare av Hamlet BioPharma, och fortsätter:

– Det är inte många företag som klarar av att finansiera fas 3-studier i egen regi. Vi kommer därför att gå vidare med våra diskussioner med olika parter om utlicensiering.

I november beviljade amerikanska läkemedelsmyndigheten FDA en snabbhantering av bolagets kandidat Alpha1H för behandling av cancer i urinblåsan. Det innebär att bolaget får en direktkanal till FDA och slipper vänta på svar vid diskussionerna om fas 3-studien.

I Hamlet Biopharmas projektportfölj finns andra cancerprojekt men även immunterapier som kan bli alternativ eller komplement till dagens antibiotika. Bolaget har en pågående fas 2-studie för patienter med svårt smärtsyndrom eller återkommande infektioner i urinblåsan.

Emissionen uppgick till 80 Mkr, vilket innebär att den tekniskt sett inte blev fulltecknad. Dock är Catharina Svanborg själv en storägare men har som privatperson inte möjlighet att teckna sin andel som motsvarar 40 Mkr. Därför hade bolaget formulerat en passus i prospektet att nyemissionen ”rent tekniskt uppgår till 80 Mkr” men att målet för emissionen var att få in 40 Mkr. Därför hävdar bolaget att emissionen överträffade målet.

Bolagets aktiekurs steg med 23 procent efter meddelandet av utfallet för att därefter lägga sig på runt 12 procent över tidigare kurs. Aktuellt börsvärde är 233 Mkr.

Elisabet Ottosson

Hamlet Biopharma tillförs 46,7 miljoner kronor i en företrädesemission som hade målet 40 miljoner. Pengarna ska finansiera bland annat start av en klinisk fas 3-studie i egen regi.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Lång resa för Tikomeds nya vd

    ALS-forskningsbolaget Tikomed i Helsingborg har tillsatt en ny vd. Men även efter kapitaintag på en bra bit över 200 Mkr kommer minst lika mycket till att krävas för att få fram en fungerande ALS-medicin.

  • Upp och ned i life science-fabriken

    Försenade leveranser och en hastigt genomförd riktad nyemission är de senaste nyheterna från den skånska life science-fabriken. Två bolag med vitt skilda förutsättningar sänder ut pressmeddelanden.

  • Alligator jagar partner

    Cancerforskningsbolaget Alligator avslutar sin fas 2-studie med lyckat resultat. Aktiekursen tog ett litet glädjeskutt efter beskedet men föll sedan tillbaka. Dessutom fyllde bolaget nyligen på kassan.

  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Bioglan växlar upp produktion

    Läkemedelsbolaget Bioglan i Malmö går från klarhet till klarhet. Tillväxten pekar stadigt uppåt och volymerna ökar. Nu siktar vd Simon Björklund på att dubbla fjolårets rekordomsättning.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.