fredag 14 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Wellbefy hittar konkurrensfördel

E-hälsobolaget Wellbefy siktar på att bli anslutna till Försäkringskassan med sin plattform som ska utmana dagens företagshälsa.

Wellbefy är grundat av Rebecca Arfwedson (30) och Sandra Jönsson (32) och Andre Lind, har varit verksamt sedan 2017.

Förra hösten tog bolaget in 6,5 miljoner kronor från Almi kombinerat med en rad etablerade namn i det skånska näringslivet. In i bolaget kom då bland andra Prisjakts grundare Jonas Bonde, Competensums grundare Ann-Sofi Aru, 1337-grundaren Martin Mazur och investeringsbolaget I Love Lund.

– Sedan dess har vi anställt två medarbetare och gjort en omfattande uppdatering av vårt koncept digital företagshälsa, säger Rebecca Arfwedson.

Wellbefy har byggt en e-hälsoplattform som omfattar både arbetsmiljö och personlig hälsa, och tjänsten riktar sig såväl till chefer som HR-avdelningar och enskilda medarbetare.
Tanken är att samla all hälsorelaterad data samt tjänster på ett ställe.

Helsingborgsbolaget, anknutet till inkubatorn Hetch, har i dagsläget ett 40-tal företag som kunder. I vad som kan karaktäriseras som lite av en nystart för bolaget siktar man nu på att växa.

Rebecca Arfwedson förklarar att det långt ifrån är alla digitala aktörer inom företagshälsa som är anslutna till Försäkringskassan, och att det därför är en potentiell konkurrensfördel.

– Vi är i slutfasen av att bli godkända, vilket skulle innebära att kunderna kan få ersättning därifrån för rehab-ärenden och förebyggande insatser som görs via oss.

Årets 34:or presenteras och samlas vid Rapidus och PwC:s event den 14 november. Då utser vi de fem 34:or som vi anser bör uppmärksammas lite extra.

Ola Nilsson

E-hälsobolaget Wellbefy siktar på att bli anslutna till Försäkringskassan med sin plattform som ska utmana dagens företagshälsa.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.


  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Falkenklevs framtid är grön

    När Victor Falkenklev tog över familjens åkeri såg han en chans att göra skillnad och lät samvetet gå före vinstmarginalerna. Nu är bolaget på god väg att bli Europas grönaste åkeri.

  • Hon vill göra miljödata till en investering

    Flights for Biodiversity grundades kring ett verktyg för forskare i fält. Men mindre än två år senare är siktet inställt på något betydligt större.

  • Sincode-grundaren satsar på fintech

    Efter försäljningen av AI-bolaget Sincode tar Hugo Rosensköld Stengert nästa steg – in i fintech. Med sin nya plattform Trading Wizard AI vill han göra avancerad aktieanalys tillgänglig för fler.

  • Jagar tjuvfiske med hjälp av kronprinsessan

    Fyra matematiker vill stoppa tjuvfiske med AI. Nu väntar Kravi Analytics på att skriva kontrakt med den kenyanska regeringen – och har kunglig draghjälp i andra förhandlingar.

  • Han förvandlar Axis-kameror

    Fixed IT:s affärsidé bygger på Axis smarta nätverkskameror. Genom att nyttja de Axis-kameror som bolagets kunder redan har kan FixedIT få kamerorna att utföra långt fler uppgifter än bara övervakning.

  • De vill få oss att sluta slösa vatten

    Barndomskompisarna från Möllan gick skilda vägar. Efter en ekonomi-master och en pilotutbildning är de tillbaka med ett gemensamt företag som ska få oss att förstå hur mycket vatten vi slösar.

  • Sharetex gör din tröja till en schampoflaska

    Endast 1 procent av textilavfallet i EU återanvänds eller återvinns. Resten går upp i rök. Bara i Sverige förbränns 80 000 ton textilier per år. Det vill Malmöbolaget Sharetex ändra på.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabel Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • Hon guidar genom IT-lagsdjungeln

    Från GDPR till AI-förordningen och andra EU-regelverk – den digitala lagstiftningen utvecklas snabbt och ställer höga krav på dagens företag. Konsultbyrån Intel Law tillhandahåller specialiserad expertis inom just IT-juridiska frågor.