tisdag 8 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Hypotyreos-behandling tar in kapital

|  
|  

Prolevi Bio tar in tre miljoner kronor för att förbereda kliniska studier med sin behandlingsmetod mot hypotyreos, en sjukdom i sköldkörteln som främst drabbar kvinnor. Det Limhamnsbaserade uppstartsbolaget tar samtidigt sats för en upp till tio gånger större runda inom kort.  

– Den aktuella rundan används till förberedelserna inför kliniska tester, immaterialrätt och samarbeten med läkemedelsindustrin för en kommersiell uppskalning, säger Prolevis vd Sahil Gupta. 

Han är ursprungligen från Indien, baserad i Frankfurt och har forskat inom life science i över tio år. Att företaget är förlagt till Malmö beror på medgrundarna som är baserade i regionen.

Idén till Prolevi kommer från behovet av innovationer åt den aktuella patientgruppen. Hypotyreos leder till brist på sköldkörtelhormon, vilket orsakar trötthet, viktuppgång, håravfall och nedstämdhet. Sjukdomen behandlas med läkemedel och enligt bolagets statistik är majoriteten av patienterna missnöjda med medicineringen.

Prolevis tes är att problemet inte ligger i läkemedlen i sig, utan i frisättningen av dem. Bolaget utvecklar därför en tablett med en kontrollerad frisättning, som ska följa patientens dygnsrytm och i högre utsträckning efterlikna kroppens egen produktion av sköldkörtelhormon.  

– Tabletten kan liknas vid en lök med flera lager, som långsamt frisätter hormon i takt med att lagren skalas av. Tekniken kallas erosion. Dosen administreras i enlighet med patientens dygnsrytm, som friska sköldkörtelhormon följer, säger Sahil Gupta. 

Hälften av kapitalet i den aktuella emissionen kommer från Almi Invest. Målet är att stänga nästa kapitalrunda i början av nästa år. Bolaget ska då ta in 20-30 miljoner kronor för att genomföra de kliniska fas 1-studierna under 2023. 

Emiliano Strauss

Prolevi Bio tar in tre miljoner kronor för att förbereda kliniska studier med sin behandlingsmetod mot hypotyreos, en sjukdom i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Hänt i vecka 27

    Fastighetsbolagen Catena och Wihlborgs kom med rapporter, Prolight fick in sina 100 miljoner och två börs-vdar lämnar sina poster. Det är några av den gångna veckans nyheter.


  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.

  • Synact Pharma tar in nya pengar – igen

    Synact Pharma stärker finanserna genom en riktad nyemission och ett lånelöfte från den amerikanska storägaren. Det är den tredje större nyemissionen som lundabolaget genomför på två år.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • En finanschef ut och en in

    I sommar lämnar Magnus Blixt rollen som finanschef på Skånes bioteknikstjärna Cellavision. Arbetet med att hitta hans efterträdare är redan igång. Och på Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, kliver en ny finanschef in.

  • Läkemedelsbranschen hukar under tullhotet

    Trumps hot om importtullar på läkemedel väcker stor oro inom läkemedelsbranschen. — Osäkerheten är förödande för en bransch som behöver vara långsiktig, säger Jenni Nordborg på branschorganisationen Lif.

  • Camurus vd: Ingen vill ha osäkerhet

    Skånes största läkemedelsbolag, Camurus i Lund, har fått se sin aktie falla, trots att Trumps tullhot inte påverkar företaget. – Det skapar osäkerhet på kapitalmarknaden, ingen har intresse av det här, säger vd Fredrik Tiberg.