måndag 17 mars 2025

inloggad som

Profficeveteran ska lyfta Sigmas specialistkonsulter

Konkurrensen inom resurskonsulter med IT-kompetens har hårdnat för Malmöbaserade Sigma. Koncernen har nu rekryterat Martin Hansson, tidigare vd på Elan IT och närmast styrelseordförande för Proffice IT-konsultbolag Dfind, för att göra ett omtag.

Martin Hansson värvas till ledningsgruppen för Sigma IT & Management och kommer arbeta med att öka försäljningsvolymerna inom resurs- och specialistkonsulter, det Sigma själva kallar specialized services. Området sysselsätter 500-600 personer inklusive cirka 200 underkonsulter och står för runt hälften av Sigma IT & Managements omsättning medan hela projektåtaganden står för resten.

— Det är hård konkurrens inom det här, men vi ska göra en ordentlig genomlysning de närmaste månaderna för att se hur vi kan förbättra oss. Målet är att öka volymerna rejält, säger Sigma IT & Managements vd Håkan Karlsson utan att vilja precisera målet i siffror.

Totalt sysselsätter Sigmakoncernen runt 1.600 personer. Tillsammans med Sigma Technology och outsourcingverkamheten i Ukraina utgör Sigma IT & Management stommen i det tidigare börsbolaget. Sedan Dan Olofsson köpte ut koncernen från börsen förra våren har även Sigma Connectivity, Sigma Civil och Sigma Industry tillkommit som dotterbolag.

Erik Olausson

Konkurrensen inom resurskonsulter med IT-kompetens har hårdnat för Malmöbaserade Sigma. Koncernen har nu rekryterat Martin Hansson, tidigare vd på Elan […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Nytt stödnätverk för elekronikföretag

    Opentech, tidigare med namnet Mobile Heights, i Lund går i spetsen för en ny stödsatsning för små och medelstora elektronikföretag. – Vi vill hjälpa dem ut internationellt, säger Opentechs vd Ola Svedin.

  • Konsultfrossa i Pion Group

    Danir-kontrollerade Pion Group har drabbats av konsultfrossa och redovisar en rejäl tillbakagång för det fjärde kvartalet 2024. Nu reviderar bolaget ned sina finansiella mål.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Öppet bråk om uthyrningslagen

    Malmöprofilen Dan Olofsson ryker ihop med branschorganisationen Teknikföretagen. Orsaken är den dom som nyligen slog fast att Danirbolaget Sigma Industrial Solutions inte omfattas av uthyrningslagen.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.

  • Alteri Care satsar globalt

    Efter satsningen på internationell expansion närmar sig vårdtechbolaget lönsamhet – och ska revolutionera sjukvården i Zimbabwe.

  • ”Uthyrningslagen gäller inte oss”

    En dom i Malmö tingsrätt slår fast att Dan Olofssons IT-bolag Sigma Industrial Solutions inte omfattas av den så kallade uthyrningslagen. Men skadan är redan skedd. – Vi tappade 240 uppdrag i höstas, säger Dan Olofsson.

  • Hon tar över rodret på Softhouse

    I fjol tog Stina Åkesson plats i vd-stolen på teknikbolaget Ourliving. Nu kliver hon även in i en vd-roll på ägarbolaget Softhouse. Här berättar den förre AF-borgbossen om ett turbulent fjolår.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.