lördag 23 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny värvning på Proffice, avhopp på Lumitec

Catharina Kramer har rekryterats som ny försäljningschef på Proffice i Malmö. Hon var tidigare regionchef för bemanningsföretaget Komet, som det senaste halvåret bantat personalen i Malmö till två anställda.

Patrik Söderlund slutar till sommaren sitt jobb som VD på såddkapitalbolaget Lumitec i Lund. Patrik Söderlund har varit chef för Lumitec sedan bolaget bildades 2002 och har suttit i styrelserna bland annat för portföljbolagen Nanosep, Neobiotics, Nares, Ubiqo och Clinical Laserthermia Systems. Vem som efterträder honom som chef för Lumitec är inte klart i dagsläget.

Jonas Lundström, tidigare verksamhetsansvarig för kontorshotellet SHIP i Helsingborg, är ny regionchef för organisationen Ung Företagsamhet i Skåne. Runt 1.700 ungdomar i länet testar varje år på att driva egna företag i Ung Företagssamhets regi.

Rapidus

Catharina Kramer har rekryterats som ny försäljningschef på Proffice i Malmö. Hon var tidigare regionchef för bemanningsföretaget Komet, som det […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Klang AI toppar styrelsen

    Dubblade intäkter och en glödhet Europamarknad får Klang AI att trycka på gasen. Nu plockar bolaget in sina kändisinvesterare i styrelsen för att navigera expansionen.

  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • Förlusten minskar för Pion Group

    Danir-kontrollerade Pion Group har det fortsatt tufft och avyttrar flera dotterbolag. Men vd Martin Hansson tycker att läget är bättre nu jämfört med i fjol.

  • Fåhraeus går in i Trackpaw

    Lundabolaget Trackpaw, med grundaren Liza Tchapanova Albrektson, fick sin kapitalrunda övertecknad sedan Industrifonden och Christer Fåhraeus fond FSG valt att gå in med varsin kontrollpost.

  • Mau Holding investerar

    Efter flera år med få satsningar gör Mau Holding en investering – i en musikapp för förskolan. Samtidigt införs en modell som ska göra att fler av universitetets affärsidéer når marknaden.

  • På nya jobb

    Skånska börsbolag möblerar om i toppen. En ny vd tar över rodret för att ge fart åt expansionen medan en annan bygger sitt team för att vända nedåtgående siffror.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.