torsdag 13 februari 2025

inloggad som

Stark avslutning på 2024 för Lime

|  
|  

Lundabolaget Lime Technologies avslutade 2024 starkt, med en tillväxt på 19 procent. – En mer optimistisk känsla på marknaden avslutar året, skriver Nils Olsson i rapporten. Men alla bolag i dagens rapportflod visar inte samma tillväxt.

Mjukvarubolaget Lime Technologies från Lund redovisar ett fjärde kvartal där både omsättning och resultat ökade. Omsättningen ökade med 19 procent. För helåret blev därmed omsättningen 686 miljoner kronor, vilket motsvarar en ökning med 19 procent jämfört med 2023.

ARR, återkommande intäkter, var under det fjärde kvartalet 117 Mkr, en ökning med 28 procent jämfört med motsvarande period 2023.

Rörelseresultatet för det fjärde kvartalet uppgick till 38 Mkr, vilket motsvarar en rörelsemarginal på 21 procent.

— Jag är nöjd med hur vi avslutar året. Som jag ofta återkommer till är rätt typ av beteende en förutsättning för att prestera i ett tuffare marknadsklimat, något organisationen visar prov på, kommenterar vd Nils Olsson i delårsrapporten.

Det starka resultatet för 2024 innebar att styrelsen föreslår en höjd utdelning till aktieägarna, från 3,50 kronor till 4,00 kronor. Aktien, som handlas på Stockholmsbörsen, steg under morgonen med 10 procent.

Omsättningen för ventilationsbolaget Lindab ökade marginellt under det fjärde kvartalet, med 1 procent. Ökningen kan tillskrivas förvärven av två franska ventilationsbolag. Den organiska tillväxten landade på minus 5 procent. Omsättningen för helåret 2024 visade därmed en blygsam tillväxt på 2 procent.

För det fjärde kvartalet redovisar bolaget en förlust på 173 miljoner kronor. Helårets resultat landade på 315 miljoner kronor, vilket var en minskning med 63 procent jämfört med 2023.

— Marknadsutvecklingen är svårbedömd och återhämtningen låter vänta på sig. Vi planerar för en fortsatt dämpad efterfrågan under det första halvåret 2025 men bedömer att marknadsaktiviteten kommer att börja öka under det andra halvåret, säger vd Ola Ringdahl i Lindabs kvartalsrapport.

Lindabs redovisade resultat var i linje med marknadens förväntningar och aktien steg under morgonen med 1,67 procent.

Nischbanken Resurs Holding minskade sina kreditförluster under det fjärde kvartalet och kunde redovisa ett positivt resultat på 43 miljoner kronor. För hela året landade resultatet på 200 Mkr, en marginell minskning mot föregående år.

Räntenettot uppgick under det fjärde kvartalet till 736 Mkr, vilket var en ökning jämfört med samma period 2023 med 4,8 procent. Utlåningen till allmänheten ökade med 3 procent och uppgick till 39 903 Mkr.

— Jämfört med föregående år har kreditförlusterna förbättrats både till följd av en mer stabil makromiljö samt att vi kraftigt stramat åt kreditgivningen. En mer stabil makrosituation med lägre ränteläge och inflation tillsammans med de kreditåtstramningar som genomförts under året, bedöms över tid ge en förbättrad situation för våra kunder, skriver vd Magnus Fredin i delårsrapporten.

Aktiemarknaden tog emot rapporten med jämnmod, aktien steg med 0,5 procent under onsdagsmorgonen.

Ägandet i Resurs kontrolleras av Ronneby Holdco, som vid årsskiftet kontrollerade 87,80 procent av aktierna i bolaget.

Julia Fryklund

Lundabolaget Lime Technologies avslutade 2024 starkt, med en tillväxt på 19 procent. – En mer optimistisk känsla på marknaden avslutar året, skriver Nils Olsson i rapporten. Men alla bolag i dagens rapportflod visar inte samma tillväxt.


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Akut läge i återbruksbolaget

    Godsinlösen Nordic, GIAB, i Malmö är i akut likviditetsbrist. Vd Christer Persson kan inte utesluta konkurs eller rekonstruktion. Aktien störtdök efter dagens besked.

  • Norskt IT-företag köper Competensum

    ,
    HR-konsultföretaget Competensum i Helsingborg har blivit med norska ägare. — Vi kommer behöva rekrytera nu, säger vd Camilla Danielsson.

  • Upp och ned i rapportströmmen

    Medan Precise Biometics inte infriade förväntningarna gick det desto bättre för Careium. Både Kjell Group och Eolus meddelar nya finansiella målsättningar. Här är dagens skånska kvartalsrapporter.


  • Upp och ned i rapportströmmen

    Medan Precise Biometics inte infriade förväntningarna gick det desto bättre för Careium. Både Kjell Group och Eolus meddelar nya finansiella målsättningar. Här är dagens skånska kvartalsrapporter.

  • Peab andas optimism

    Byggbolaget Peab ökade omsättningen i fjärde kvartalet. ”Årets sista kvartal var starkt och visade på att vi åter är i tillväxt”, skriver vd Jesper Göransson i rapporten. Men i dagens rapportflod finns även ett par rejäla magplask.

  • Alfa Laval gjorde marknaden besviken

    Skånes största börsbolag, Alfa Laval med vd Tom Erixon, levererade organisk tillväxt och rekordstort kassaflöde i fjärde kvartalet. Trots det föll aktien på rapporten. Det gjorde även fettbolaget AKK.

  • Inwido: ”Vi är tillbaka på tillväxtspåret”

    Fönsterbolaget Inwido i Malmö levererar en kvartalsrapport som visar en ökad organisk tillväxt. Vd Fredrik Fredrik Meuller är nöjd, men det är en lång bit kvar till bolagets omsättningsmål.

  • Joel Eklunds ryggsäcksbolag på rätt väg

    USWE Sports, där Tepe-ägaren Joel Eklund är huvudägare, fortsätter sitt återtåg efter en rad förlustår. Arjo som nyligen sparkade sin vd levererar viss förbättring. Nexam Chemical tappar. Detta är torsdagens kvartalsrapporter.

  • BHG rusade på rapporten

    En blandning av fortsatt harvande, gripande efter halmstrån och en möjlig vändning från botten ingår i det senaste dygnets kvartalsrapporter från de stora skånska börsbolagen. Nu är rapportsäsongen i gång.

  • Ambassadören: Bestäm er

    Att man från Skåne lobbar okoordinerat för tre nya fasta förbindelser över Öresund är inte bästa strategin om man vill få till en av dem. Det säger Sveriges ambassadör i Danmark, Hans Wallmark.

  • Brakförlust i dagens rapportflod

    Börsbolagens rapporter för årets tredje kvartal fortsätter att trilla in. Bland dagens rapporter finns Prebona, Move by Bike, Immunovia, Prolight Diagnostics, Nattaro och Acousort.

  • Lönsam tillväxt för Genovis

    Börsbolagens rapporter för årets tredje kvartal fortsätter att strömma in. I den senaste rapportskörden finns Lundabolagen Genvois, Obducat och Bibb Intsruments.

  • Dagens stora rapportflod

    Torsdagen är en intensiv rapportdag och börsbolagens rapporter för årets tredje kvartal kommer i en strid ström. Bland dagens rapporter finns Alfa Laval, Lindab, Kjell Group, Cellavision, Trelleborg och Bonesupport.