fredag 14 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Aqilion värvar forskare

|  
|  

Helsingborgskoncernen Aqilion har tecknat ett samarbetsavtal med forskare från Örebro kring tidig läkemedelsutveckling inom inflammations- och cancerområdet. Avtalet sträcker sig över minst ett år.

Samarbetet med professor Eva Särndahl och universitetslektor Alexander Persson på avdelningen för Medicinska vetenskaper vid Örebro universitet rör framför allt Aqilions tidiga läkemedelsprojekt Alnitak. Projektet handlar om att hitta substanser som ska kunna dämpa en av mekanismerna i immunsystemet som, om det överaktiveras, kan leda till olika sjukdomar. Syftet är att hittar en lämplig substans som binder in till ett molekylkomplex, inflammasomer, för att få till en dämpning av immunsystemet. Aqilion startade projektet i 2019 från en intern idé.

– Det är vårt första akademiska samarbete. Vi började lite i höstas för att testa och har nu bestämt oss att fortsätta, det kommer att ge oss mycket ny information. De har labbmodeller rörande inflammasomer som vi får testa våra substanser på och de får nya substanser att testa, säger Sarah Fredriksson, vd för Aqilion.

Aqilion har gått från att vara ett bolag som investerat i uppstartsbolag till att själva starta helägda tidiga projekt, främst inom området inflammation. Bolaget har ytterligare två tidiga läkemedelsprojekt och har nyligen anställt Johan Lund som utvecklingschef med ansvar över Aqilions forskning samt expansion av pipelinen med läkemedelsprojekt.

Johan Lund är disputerad läkare och var tidigare biologichef vid AstraZeneca i Lund och därefter utvecklingschef för AstraZeneca i Södertälje. Sedan rekryterades han till USA och de globala läkemedelsföretagen Pfizer och därefter Celgene med ansvar för forskning och utveckling av nya läkemedel inom inflammation and immunologi. Sedan något år tillbaka är han Aqilions styrelseordförande.

– Jag är mycket nöjd med att Johan har tackat ja till att arbeta i vårt team. Han är ett välkänt namn i vår bransch med ett stort internationellt nätverk, säger Sarah Fredriksson.

Elisabet Ottosson

Helsingborgskoncernen Aqilion har tecknat ett samarbetsavtal med forskare från Örebro kring tidig läkemedelsutveckling inom inflammations- och cancerområdet. Avtalet sträcker sig […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.