onsdag 14 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Mapillarys karttjänst används av Eniro

Den som letar efter en gatuvy på Eniros sajt kan nu välja att använda sig av bilder från det tungt uppbackade Malmöbolaget Mapillary. Vid den blå ikonen med den vita gubben på, finns numera två alternativ: Eniros vanliga bildbank och Mapillarys vyer.

– Ja, det är faktiskt så. Eniro är vår kund och Mapillarys tjänst finns nu på fem länders så kallade gula sidor på nätet: I Sverige, Danmark, Norge, Polen och i Förenade Arabemiraten, säger Mapillarys vd Jan-Erik Solem till Rapidus.

Mapillary är en användargenererad gatuvytjänst som bygger på att folk går runt och tar bilder med sina mobiltelefoner, bilder som sedan laddas upp.

Enligt Jan-Erik Solem har Mapillary nu så pass bra täckning i vissa länder att de är ett bra alternativ till redan etablerade karttjänster. Och på vissa platser har Mapillary även tillfört vyer till Eniro som inte var tillgängliga förut.

– I Falun till exempel, där fanns det inga gatubilder alls. Nu har de våra 360-bilder från hela staden.  Även Bjärred har bra täckning nu tack vare bidrag från oss, säger Jan-Erik Solem.

Mapillary grundades 2013 av Jan-Erik Solem. Bolaget har sin verksamhet i entreprenörshuset The Ground – tillsammans med åtta andra innovationsbolag – som drogs igång av entreprenören Hampus Jakobsson. Under 2016 gick Mapillary från 9 till 18 anställda.

Under våren 2016 tog Mapillary in 68 miljoner kronor i externt kapital från främst Niklas Zennströms riskkapitalbolag Atomico. Riskkapitalbolaget Wellington Partners och amerikanska Sequoia är sedan tidigare ägare.

Magnus Erlandsson

Den som letar efter en gatuvy på Eniros sajt kan nu välja att använda sig av bilder från det tungt […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Dug siktar på 100 Mkr

    Hittills i år har potatisdrycksföretaget Dug presenterat en rad nya kunder, mångdubblat omsättningen och sett aktien rusa på First North. Vd Helene Nielsen siktar på nya kapitalstarka investerare och jämför med Oatly.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • Opticept tar lån efter sur emission

    Opticept fyller på nytt på kassan för att kunna växa. Med en kommersiell expansion siktar bolaget på ett positivt kassaflöde. Men nu är det lån och inte riskkapital som gäller.


  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.

  • Rejält tillskott i kassan för el-sparare

    Lundabaserade Emulate Energy stänger sin Serie A-runda och får två nya internationella delägare. Så här stort blev tillskottet och så ska pengarna användas.

  • Helsingborgsprofilens bolag stänger runda

    Helsingborgsbaserade Payzlip med Acke Salem i spetsen stänger en finansieringsrunda ledd av regionala näringslivsprofiler. Rundan blev dock mindre än ursprungligen tänkt. Så här länge räcker pengarna.

  • Advenica rustar för fortsatt lönsamhet

    Cybersäkerhetsbolaget Advenica har börjat året med att få in flertalet miljonorder. I en orolig omvärld ser vd Marie Bengtsson inget som talar emot att tillväxt- och lönsamhetsresan fortsätter.

  • Wallenberg går in i 34-bolag

    Ideonbaserade Nordic Forestry Automation, som Rapidus utsåg till 34:a år 2023, får in ett Wallenbergbolag som ny delägare. Det här ska den nya investeringen räcka till.

  • Additude-grundaren bygger nytt IT-bolag

    Additude-grundaren Jim Roslund är tillbaka i IT-branschen. Med en grupp tidigare Tretton37-medarbetare och deras uppdrag som grund drar han igång ett nytt IT-konsultbolag. Och gissa vad bolaget heter.

  • Säkra kommentarsfält – en lönsam historia?

    Ifrågasätt Media vill återuppliva kommentarsfunktioner på nätet och göra dem trollfria. Nu öppnas en investeringsrunda som ska räcka till svarta siffror.