fredag 15 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Malmö högskola tar över Acadia-huset på Medeon

Malmö högskola är på väg att flytta in på forskningsparken Medeon. Planen är att delar av fakulteten för hälsa och samhälle ska ta plats i det så kallade Acadia-huset, som stått tomt sedan 2010.

Det amerikanska läkemedelsbolaget Acadia Pharmaceuticals hyrde ett eget hus på Medeonområdet i Malmö, men efter kliniska bakslag lades verksamheten ner. De 2.700 kvadratmeter stora lokalerna har ekat tomma i flera år, vilket varit en svår huvudvärk för såväl Medeon som fastighetsägaren Wihlborgs.

Men som Rapidus kan berätta i dag är en lösning på gång. Enligt planen ska Malmö högskola ta plats i lokalerna, som till hälften består av labb och till hälften av kontor.

— Det ska först fattas ett formellt beslut. Vi håller på att underhandla detta. Allt ska vara klart inom en månad, säger Tapio Salonen, dekan vid fakulteten för hälsa och samhälle.

In flyttar bland annat forskningscentret Biofilms, som sysslar med biologiska gränsytor i samarbete med flera partners ute i näringslivet, exempelvis Bioglan, Tetra Pak, BioInvent och Novozymes. Centret har utvecklats till att bli en av de viktigaste hörnstenarna i Malmö högskolas biovetenskapliga bas.

Medeon är inriktat på forskning och företagande inom life science. Verksamheten ägs till 60 procent av Malmö stad och till 40 procent av börsnoterade Wihlborgs. Parken hyser i dag ett trettiotal bolag, med över 400 anställda.

— Detta betyder mycket för Medeon. Vi får en direkt närhet till Malmö högskola. Sedan har vi ett antal företag som är nära kopplade till forskningen inom Biofilms, säger Medeons vd Bengt Lövdén.

Wihlborgs byggde huset speciellt för Acadias räkning. Bolaget flyttade in 2004 och hade som mest ett fyrtiotal anställda där. Wihlborgs vd Anders Jarl trycker på att inget kontrakt med högskolan än så länge skrivits under.

— Inget är klart, men det kanske blir det om några dagar. Vi har jobbat hårt för att få in antingen Malmö högskola eller Lunds universitet i lokalerna. Att inte använda den avancerade labbutrustningen där vore kapitalförstöring, säger Anders Jarl till Rapidus.

Kristian Svensson

Malmö högskola är på väg att flytta in på forskningsparken Medeon. Planen är att delar av fakulteten för hälsa och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • ”Ett förtroende att förvalta bostäder”

    För femton år sedan kallades Olof Andersson filantrop när han pratade hållbarhet med banken. Men Trianons vd och huvudägare står fast vid att hållbarhet är en god affär och han tror stenhårt på att hemstaden Malmö kommer att fortsätta växa.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Hänt i vecka 27

    Fastighetsbolagen Catena och Wihlborgs kom med rapporter, Prolight fick in sina 100 miljoner och två börs-vdar lämnar sina poster. Det är några av den gångna veckans nyheter.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.