torsdag 30 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

ConnectBlue växer starkt — tar medtek-affär

Elektronikföretaget ConnectBlue i Malmö har utvecklat en ny Bluetoothmodul, baserad på den nya energisnåla standarden Bluetooth 4.0. Första kunden är Göteborgsbaserade Tridentify som använder tekniken för att övervaka kvaliteten i blodbanker vid operationer.

Tridentifys produkt innehåller förutom ett trådlöst kommunicerande Bluetoothchip även termometer och accelerometer, som gör det möjligt att ha full koll på blodets livslängd. För varje grad över kylrumstemperatur åldras blodet snabbare. Tridentify gjuter in chipet i en förpackning som går att diska och därefter återanvända.

Bluetooth kräver ström varje gång chipet sänder eller tar emot data. Knepet för att hålla strömförbrukningen nere är dels att skicka väldigt korta meddelanden, dels att ”väcka” chipet precis innan det ska användas och låta det gå ner i ”dvala” igen direkt efteråt.

— Chipet kan även användas i en mängd olika konsumentprodukter, till exempel som stegräknare eller för att mäta pulsen och skicka till en insamlingsenhet, säger ConnectBlues VD Rolf Nilsson.

Många av konkurrenterna utgår från lågkostnadsländer, men för ConnectBlues del sköts både design och produktion i Malmö. Kontraktstillverkning, OEM, står för mer än 90 procent av affärerna. I dag har bolaget 5.000 kunder, bland dem ABB, Atlas Copco, Emerson och Leica. År 2006 öppnades kontor i USA och 2009 i Tyskland.

Trots att ConnectBlue säljer flera hundratusen enheter är det inte massmarknaden som är målet. Istället inriktar sig bolaget mot kunder med utrustning som ställer krav robust dataöverföring och kräver certifiering av olika slag.

I fjol omsattes cirka 90 miljoner kronor, vilket kan jämföras med 65 miljoner år 2010. Siffrorna är inte helt färdiga, men pekar mot en vinst på omkring 9 miljoner, vilket är en rejäl ökning från 2010 då resultatet blev 1,5 miljoner. Företaget har under samma tid växt från 30 till 35 anställda.

Största ägare är affärsmannen Jan Barchan genom bolaget Briban Invest. Övriga delägare är Phoenix Contact, Schneider Electric och VD Rolf Nilsson.

Anders Frick

Elektronikföretaget ConnectBlue i Malmö har utvecklat en ny Bluetoothmodul, baserad på den nya energisnåla standarden Bluetooth 4.0. Första kunden är […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabella Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.


  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Vd-byte på Spectracure

    Medicinteknikbolaget Spectracures huvudägare Masoud Khayyami kliver av vd-stolen i bolaget – efter att ha varit tillförordnad i tre år.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.