torsdag 16 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Göran Hedbys går in i studentbolag

Göran Hedbys blir styrelseordförande i LU Holding-bolaget Bylife. Han har tidigare varit vd för flera av Alfa Lavals dotterbolag i Sverige, Danmark, Grekland, Tjeckien och Slovakien, men lämnade industrijätten för två år sedan. Idag är han bland annat ordförande för Lundabolaget Optifreeze och det var den vägen han kom i kontakt med Bylife.

– Optifreeze har också en koppling till LU Holding, som gör ett jättebra jobb med att hjälpa entreprenörer att gå från en idé till ett etablerat bolag. Jag kommer inte att vara operativ i Bylife, det är upp till vd Erik Wilson och hans team. Min roll är att coacha honom, berättar Göran Hedbys för Rapidus.

Bylife grundades för två år sedan av Lundastudenterna Erik Wilson och Zacharias Holm. Företaget utvecklar och säljer växtväggar där bevattningen styrs och övervakas på distans. I fjol gick LU Holding in som delägare och nu späds ägandet ut ytterligare i och med att Göran Hedbys köper en procent av aktierna och även de anställda erbjuds att bli delägare i företaget, som fått. sina första betalande kunder nyligen.

– Min investering ska ses symboliskt. För att jag ska fastna för ett företag måste jag både tro på produkten och människorna bakom den. Här är det check på båda delarna, det är en spännande produkt som ligger i tiden med sin styrning av individuella sektioner. Och jag blev verkligen smittad av Erik Wilsons engagemang och commitment, säger Göran Hedbys.

Niclas Lindstrand

Göran Hedbys blir styrelseordförande i LU Holding-bolaget Bylife. Han har tidigare varit vd för flera av Alfa Lavals dotterbolag i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.