måndag 13 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Shark Solutions fordobler produktion på ny adresse og får overskud i 2012

Krisen er ukendt for det danske miljøteknologifirma, Shark Solutions, som får overskud i 2012 for første gang. Inden sommer fordobler firmaet produktionen af genbrugs-laminat på et nyt anlæg og snarest ansætter de 5-7 flere oven i de 20, der er i firmaet nu. Ekspansionen er så voldsom, at et lignende anlæg nu bygges i USA i Georgia foruden der er etableret et lige så stort anlæg i Belgien.

– I hele investeringsfasen har vi haft røde tal på bundlinjen. De tal bliver sorte her i 2012 alene med de ordrer, som vi har nu, fortæller en glad direktør, Jens Holmegaard.

Dermed bliver 2012 et vendepunkt for Shark Solutions. Siden 2008 har det været den eneste virksomhed i verden med speciale i at genanvende dyrebar laminat-film fra gamle bilruder. Laminat fra lamineret glas, PVB – polyvinyl butyral, er bindemiddel, så bilruder ikke splintrer, hvis de går i stykker. Med én milliard biler i verden er markedet enormt.

– I Danmark flytter vi nu både kontor og produktion fra Svinninge til Vipperød i Vestsjælland. Det betyder at vi kan øge produktionen fra 2.000 til 4.000 tons laminat om året, fortæller Jens Holmegaard om den fuldautomatiske produktion, som allerede er etableret i Belgien, hvor kun fem er ansat.

USA-afdelingen skal også producere 4.000 tons om året, og her er indtil videre tre ansat.

Det halvstatslige Vækstfonden har støttet hele vejen, og indgik med Jens Holmegaard og andre investorer i første investeringsrunde på godt 20 mio. DKK. I oktober 2011 investerede Vækstfonden sammen med den tyske miljøteknikvirksomhed, Reclay Holding GmbH, 30 mio. DKK, og investeringsansvarlig i Vækstfonden, Bjarne Henning Jensen, er nu bestyrelsesformand.

Af Keld Broksø

Krisen er ukendt for det danske miljøteknologifirma, Shark Solutions, som får overskud i 2012 for første gang. Inden sommer fordobler […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Statligt stöd till “dual use”

    Civila produkter som också kan användas i försvarssyfte får stöd av Vinnova. Kring årsskiftet ska ett nytt ekosystem med dual use-företag förses med statligt kapital. Rapidus har redan nu namnen på 20 skånska doldisar som flörtar med försvarsindustrin.

  • Paulsson säljer ärtfabriken i Bjuv

    Ärtor i Bjuv blev ingen bra affär för Erik Paulsson-familjen efter köpet från Findus 2016. Nu är bolaget Foodhills sålt till en utländsk köpare i ett av våra grannländer. Prislappen? En hundring.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.


  • Broloppet drar in miljoner till idrotten

    På söndag går startskottet till Broloppet. Startplatserna är slutsålda och det innebär miljoner till föreningsidrotten på båda sidor sundet. Rapidus har tagit reda på Broloppets ekonomi.

  • Öresundsbron 25 år: Stephan Müchlers kravlista

    Den fulla potentialen är långt ifrån nådd med Öresundsbron som i år fyller 25 år.
    Det finns mycket kvar att förändra i vår region, säger Sydsvenska Handelskammarens vd Stephan Müchler.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i december

    Ikea i danskt blåsväder, svenska vapen för miljarder och miljardförluster i Northvolt för danska pensionssparare – det är några av de danska mediernas berättelser om Sverige i december.

  • Bron (inte) på väg att bli kassako för Skåne

    Ett infrastrukturbeslut i riksdagen utlöste nyligen jubel hos Region Skåne. Öresundsbrons intäkter ska återinvesteras i skånska vägar och järnvägar, lovar regeringen. Men stämmer det verkligen att bron snart är helt avbetald? Rapidus reder ut.

  • Protester mot Köpenhamns nya ö

    Protesterna tilltar mot den nya ön, Lynetteholmen, som Köpenhamn planerar att bygga i Öresund. Onödig och kommer att hindra vattengenomströmningen i Öresund, anser kritkerna. Se här vad det kommer att kosta.

  • Därför köper danska staten Kastrup

    Danska staten köper ut Köpenhamns flygplats Kastrup från börsen. Danmark, som även gått in som ägare i räddningen av SAS, tar därmed ett helhetsgrepp om landets flyginfrastruktur.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i november:

    En dålig svensk miljökommissionär, skydd för varumärket ”Sverige” och svensk life science-strategi – det är vad som har uppmärksammats i media i Danmark senaste månaden.

  • Media Evolution i danskt samarbete

    Media Evolution har tröttnat på den långsamma integrationen i Öresund och har träffat avtal med sin motsvarighet i Köpenhamn, Bloxhub. ”Det är bara första steget”.

  • Danskar skriker efter svensk arbetskraft

    Den danska efterfrågan på svensk arbetskraft är i starkt ökande. Det vittnar Dansk-Svenska Handelskammaren om, som räknar med en fördubbling av Öresundspendlingen.

  • Danmarkskollen – sagt om Sverige i oktober

    Sagt om Sverige i Danmark i oktober: Tivoli utan svenskar som drivkraft, svensk polischef blir dansk superstjärna, ”kinesiska Volvo”.