torsdag 3 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya värvningar på Mobile Heights, Dilafor och Springplanet

Bengt Stavenow arbetar numera som teknikchef på Mobile Heights, parallellt med uppdrag i bolaget Sustenance, som han driver tillsammans med hustrun Susanna Bill. Tidigare arbetade Stavenow på Sony Ericssons teknikavdelning, bland annat med mjukvaruutveckling och patent. Han har även jobbat för Ericsson. Som teknikchef på Mobile Heights fungerar han som matchmaker och ska underlätta samarbetet mellan industri och akademi. Han är också involverad i det nya tjänstecentra som Mobile Heights planerar att skapa.

Forskningsbolaget Dilafors VD Anders Åsell lämnar posten för ett chefsjobb på spanska Grifols i Norden. Ordförande Bengt Å Johansson blir tillförordnad VD för bolaget, som utvecklar läkemedel byggda på modifierade versioner av substansen heparin. Främst ligger ett läkemedel mot utdragen förlossning. Det utvecklas i samarbete mellan forskare vid Karolinska Institutet och Universitetssjukhuset i Lund, bland dem Anders Malmström, professor i cell- och molekylärbiologi. Dilafor har sitt säte i Solna.

Malmöbaserade Springplanet rekryterar internetstrategen Ulrika Rudqvist från Good Old som marknads- och informationschef. Samtidigt har bolagets styrelse fått två nya namn, egenföretagaren Gabriel Rådö och Mats Löfgren, som blir ny ordförande. Springplanet avbröt nyligen förvärvet av ett tryckeri och inriktade sig mot reklam i digitala medier. I samband med det lämnade fyra personer styrelsen.

Rapidus

Bengt Stavenow arbetar numera som teknikchef på Mobile Heights, parallellt med uppdrag i bolaget Sustenance, som han driver tillsammans med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Cantargias antikropp i amerikanskt snabbspår

    Cantargias läkemedelskandidat nadunolimab har fått Fast Track-status i USA. Det fick aktien att ta ett litet glädjeskutt.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Camurus miljardavtal öppnar för mer

    Camurus i Lund, med vd Fredrik Tiberg, aktierusar efter att ha ingått avtal med den amerikanska jätten Eli Lilly. I potten ligger 8 miljarder kronor i ersättningar, och det kan bli ännu mer. – Det här öppnar för liknande avtal inom andra områden.