torsdag 30 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya värvningar på Mobile Heights, Dilafor och Springplanet

Bengt Stavenow arbetar numera som teknikchef på Mobile Heights, parallellt med uppdrag i bolaget Sustenance, som han driver tillsammans med hustrun Susanna Bill. Tidigare arbetade Stavenow på Sony Ericssons teknikavdelning, bland annat med mjukvaruutveckling och patent. Han har även jobbat för Ericsson. Som teknikchef på Mobile Heights fungerar han som matchmaker och ska underlätta samarbetet mellan industri och akademi. Han är också involverad i det nya tjänstecentra som Mobile Heights planerar att skapa.

Forskningsbolaget Dilafors VD Anders Åsell lämnar posten för ett chefsjobb på spanska Grifols i Norden. Ordförande Bengt Å Johansson blir tillförordnad VD för bolaget, som utvecklar läkemedel byggda på modifierade versioner av substansen heparin. Främst ligger ett läkemedel mot utdragen förlossning. Det utvecklas i samarbete mellan forskare vid Karolinska Institutet och Universitetssjukhuset i Lund, bland dem Anders Malmström, professor i cell- och molekylärbiologi. Dilafor har sitt säte i Solna.

Malmöbaserade Springplanet rekryterar internetstrategen Ulrika Rudqvist från Good Old som marknads- och informationschef. Samtidigt har bolagets styrelse fått två nya namn, egenföretagaren Gabriel Rådö och Mats Löfgren, som blir ny ordförande. Springplanet avbröt nyligen förvärvet av ett tryckeri och inriktade sig mot reklam i digitala medier. I samband med det lämnade fyra personer styrelsen.

Rapidus

Bengt Stavenow arbetar numera som teknikchef på Mobile Heights, parallellt med uppdrag i bolaget Sustenance, som han driver tillsammans med […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabella Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.


  • Lidgren-bolaget dejtar nya investerare

    Läkemedelsföretaget Lithea får nya pengar från befintliga ägare, men egentligen vill bolaget hitta nya investerare för att stärka sitt case inför framtiden.

  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Lång resa för Tikomeds nya vd

    ALS-forskningsbolaget Tikomed i Helsingborg har tillsatt en ny vd. Men även efter kapitaintag på en bra bit över 200 Mkr kommer minst lika mycket till att krävas för att få fram en fungerande ALS-medicin.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.