torsdag 30 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nattaro Labs får tysk order

Lundabolaget Nattaro Labs har fått sin första order på den tyska marknaden. Den är värd 250.000 kronor och beställare är tyska PPS Vertrieb, som agerar återförsäljare till företag inom skadedjurssanering.

Hur stor en andra beställning blir beror på hur bra den första säljer, uppger Christine Dahlman Jacobsen, en av Nattaro Labs fyra grundare.

Christine Dahlman Jacobsen– Förhoppningsvis kommer avtalet med PPS Vertrieb ge oss möjlighet att sluta avtal med andra återförsäljare och kunder i Tyskland, säger hon.

Samtidigt har Mikael Wahlgren valts in i styrelsen som ny ordförande. Han har bland annat ett förflutet som chefsjurist på Alfa Laval.

Nattaro Labs patenterade lusfälla är en mörk och trång papptunnel där lössen torkas ut av naturmedlet kiselgur när de passerar genom den. Sedan i höstas återförsäljs bekämpningsprodukten även i byggvaruhuset K-rautas butiker.

Bland Nattaro Labs kunder syns Migrationsverket, Anticimex och Nomor. På senare tid har samarbeten med Region Gotland, Nynäshamns kommun och Hässleholms kommun tillkommit. Utöver försäljning av lusfällor har bolaget även hållit i utbildningar för personal på olika typer av kommunala boenden i hur vägglöss bäst hanteras.

– Försäljningen har gått bättre och bättre under hösten. Nu med den tyska ordern ser det försiktigt positivt ut, säger Christine Dahlman Jacobsen.

Hon räknar med att passera 2015 års försäljning under april månad. Ifjor stannade nettoomsättningen på 756.000 kronor.

Nattaro Labs sysselsätter en handfull personer. Ägare är de fyra grundarna tillsammans med Almi Invest, Johan Qviberg via ägarbolaget Eriksbergsparken, Svante Paulsson via Svantab och Lennart Holm, som har ett förflutet på Perstorp.

Emily Binks

Lundabolaget Nattaro Labs har fått sin första order på den tyska marknaden. Den är värd 250.000 kronor och beställare är […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabel Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.


  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Alfa Laval höjer uppnådda mål

    Skånes största börsbolag, Alfa Laval, noterar minskad orderingång i tredje kvartalet. Men vd Tom Erixon oroas inte över det när det trots allt ligger beställningar för 80 miljarder i orderboken. Tvärtom höjer bolaget de finansiella målen.

  • Greg tillbaka på ruta ett

    Serneke-affären blev ett kortvarigt och smärtsamt äventyr för Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa som nu vill lägga hela projektet bakom sig. Bolaget lägger om strategin, eller snarare vrider den tillbaka till ruta ett.

  • Pjama tacklar tabubelagt problem

    Doldisbolaget Pjama utvecklar produkter inom ett område som är kopplat till både skamkänslor och lågt självförtroende. Bakom Pjama står en av pionjärerna bakom bluetooth-tekniken.

  • Genombrott för Immunebiotech

    Immunebiotech lanserar sin probiotiska produkt Gutmagnific på Apoteket. – En väldigt stor milstolpe, säger grundaren Dr Shahram Lavasani.

  • Kämpar mot gamla synder när Lumito gör nyemission

    Ett år efter att Lundabolaget Lumito fått sin produkt CE-godkänd har försäljningen ännu inte kommit igång. Nu vill vd Sanna Wallenborg ta in mer pengar, men hon kämpar mot gamla synder som fortfarande spökar.

  • Orbital – fortfarande lång väg kvar

    Orbital Systems har varit omgett av ”buzz” och stora förväntningar i mer än tio år. Men först nu börjar bolaget slutjustera sin affärsmodell. – Fram emot sommaren nästa år kommer det hända saker vi kan kommunicera, säger styrelseledamoten Mårten Öbrink.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.